21 травня пам’ять святого апостола і євангелиста Іоана Богослова

Нині, дорогі браття і сестри, ми разом з Матір’ю нашою Православною Церквою урочисто прославляємо великого і славного апостола і євангелиста Іоанна Богослова.

За особливу близькість святого апостола до Христа Спасителя і за особливі його діяння на користь Церкви Христової він називається в хвалебній церковній пісні апостолом «Христу Богу возлюбленим».

З дванадцяти апостолів Христових троє апостолів: Іоан, Петро та Яків – були найближчими учнями Господа Ісуса Христа. Перед ними одними Христос Спаситель показав сяйво Своєї Божественної слави на горі Фавор. Тільки їх посвячував у особливі таємниці Свого спасенного діла у світі (Мф.17,10). Перед ними воскресав померлих (Мф. 5,7). Їхньому піклуванню Він залишив після Себе засновану на землі Святу Церкву(Лук. 22,32). Але серед цих трьох найближчих апостолів улюбленим учеником Христовим був Святий Іоан Богослов. Сам апостол не раз згадує про себе у Євангелії і замість свого імені називає своїм учеником, «котрого любив Ісус» (Ін.13,23).

На Тайній вечері Христовій і, очевидно, завжди при трапезах Христа Спасителя з учениками святий Іоанн Богослов «був при грудях Ісуса Христа» і одному йому відкрив Господь свого зрадника Іуду (Ін. 13,26).

Якими ж якостями душі володів святий апостол Іоанн, що удостоївся такої великої честі бути улюбленим учнем Христовим? З євангельського оповідання і з церковного передання ми пізнаємо виняткові риси характеру цього апостола. Це, звичайно, чистота душі й лагідність, сердечна любов до Бога і цілковита відданість Христу Спасителю.

При всій висоті морального обличчя святий Іоанн відрізнявся серед усіх апостолів Христових ще й незвичайним смиренням, яке наблизило його до Христа Спасителя і охоронило його від заздрості й недружелюбності інших апостолів. Господь Ісус Христос учив про Себе, що Він «тихий і покірний серцем» (Мф. 11,29), тому Йому особливо близьким було смирення юного апостола. За особливу любов до Себе святого Іоанна Богослова, Христос богозволив відкрити йому велику й безмежну любов Бога до роду людського, (Який послав у грішний світ Сина Свого Єдинородного, «щоб усякий, хто увірує в нього, не загинув, а мав життя вічне»(Ін.3,16).

Христос Спаситель відкрив через апостола Іоанна Богослова всьому світові найглибшу і найголовнішу Свою властивість, що «Бог є любов» (Ін. 4, 8). Що тільки смиренна і відповідна любов віруючої людини до Бога і до ближнього відкриває для людини Царство Небесне (1 Ін.4,7-9). За це найвище вчення про Бога та проникнення й розкриття віруючим християнам тайни спасіння роду людського, у своїх писаннях святий апостол Іоанн найменований Церквою Христовою Богословом.

Любов апостола Іоанна до Христа Спасителя наповнювала його мужністю, якої не знайшлося, навіть, у палкого і гарячого апостола Петра. Коли Господа Ісуса Христа зрадив Іуда і Його взяли в саду Гефсиманському воїни, послані єврейськими первосвящениками, всі апостоли розбіглися, тільки Іоанн Богослов всюди безбоязно ішов за Христом Спасителем (Ін.18-15). Він був свідком розпя’тття і страшних мук Спасителя на хресті до самої Його кончини. Тут Господь доручив апостолу турботу про Свою Пречисту Матір і , всиновивши його Богоматері, сказав:»це є мати твоя»(Ін.19,27).

Христос Спаситель після Свого воскресіння дав Іоаннові умовний знак Свого воскресіння через «окремо згорнену хустку, яка була на голові Христа» (Ін.20,7-8). Після зішестя Святого Духа на апостолів, Іоанн Богослов, за переданням Церкви, одержав від апостольської церкви в Єрусалимі доручення разом з Богоматір’ю проповідувати Христову віру на святій горі Афонській. Після блаженного Успіня Пресвятої Богородиці він довгий час подвизався у проповідуванні Євангелії Христової в місті Єфесі, а під час гоніння імператора Доміціана на християн був засланий на острів Патмос (Об’яв.1,9). Тут Господь показав йому в таємних видіннях майбутню долю Церкви у світі до Свого славного другого пришестя.

Згодом апостол Іоанн Богослов повернувся до міста Єфес. Він є єдиним з апостолів, який помер природною смертю, столітнім старцем. Таке дивне життя великого і славного апостола і євангеліста Іоанна Богослова.

Прославляючи сьогодні апостола Іоана Богослова, не забудьмо, дорогі браття і сестри, виконувати запові Христа Спасителя, передані Церкві цим дивним і великим апостолом Христовим.

Сповнений любові до Христа і людей, святий Іоан Богослов був апостол і вчителем переважно любові, як апостол Петро був апостолом віри, святий апостол Павло – апостолом надії.

У святій Євангелії, у своїх послання і в усних розмовах до глибокої старості головною темою своєї проповіді святий Іоан ставить любов. «Улюблені, – повчає апостол, – любімо один одного, бо від Бога любов… Хто не любить, той Бога не пізнав, бо Бог є любов» (1Ін.4,7-8). «Діти мої, – звертається святий Іоан до християн, – любімо не словом, не язиком, але ділом та правдою»(1Ін.3,18).

Дорогі браття і сестри! Щира віра в Господа апостола Іоана та його непохитна любов до Христа Спасителя і до всіх людей нехай буде прикладом для наслідування у нашому повсякденному житті. Проженімо з наших сердець всяку тінь сумніву у вірі та ворожнечу до ближніх, бо це шкодить нашому спасенному релігійному життю. «Бо хто не любить брата свого, якого бачить, як може він Бога любити, Якого не бачить» – вчить апостол (1Ін.4,20).

Повчимося, дорогі браття і сестри, в святого апостола та євангеліста Іоанна Богослова смиренної віри в Господа та щирої любові до Бога і людей. Нехай любов Христова наповнює наші серця й душі і навчить нас самовідданої готовності бути вірними Христу та Його спасенним євангельським заповітам. Амінь

Підготував: свщ. Ігор Гарасимчук

About

Також читають...

Your email will not be published. Name and Email fields are required