21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці

Нинішній день, браття і сестри, Свята Церква Христова здавна призначала споминові найвеличнішої священної події – Різдва Пресвятої Діви Марії.

Церковний переказ оповідає , що в старовинному галілейському місті Назареті, в Палестині, проживало побожне подружжя – Іоаким і Анна. Праведний Іоаким походив з царського Давидового роду, а жінка його Анна – з роду священицького. Були вони релігійні, благочестиві, часто приносили жертви Богові, подавали милостиню вбогим і ревно молилися, але задовгі роки подружнього життя не було в них дітей. Це дуже засмучувало їх, бо бездітність у давніх євреїв мали за ганьбу і кару Божу.

Одного разу старого праведника Іоакима через те навіть позбавили права принести жертву в Єрусалимському храмі. Це так засмутило Іоакима, що він вирішив решту своїх днів провести в пустелі в пості й молитві. Відомо було йому з історії свого народу, що Господь Бог багатьом праведникам давав дітей і в старості, тож він слізно почав благати Господа дарувати і йому з Анною дитя. І праведна Анна, довідавшись про несправедливу зневагу свого чоловіка, із сльозами й сердечною скорботою гаряче молилася Богові зняти з неї докори бездітності, обіцяючи присвятити даровану дитину Богові.

І ось нестерпна скорбота, випробування і слізні молитви побожного подружжя дійшли до Господа. Він послав Ангела Свого до них і сповістив їм про найбільшу радість народження від них Преблагословенної Дитини. «Ти народиш дочку Преблагословенну, – сказав Ангел Праведній Анні, – Котра зведе благословення на всі племена й народи». Толі Ангел сповістив про це і праведному Іоакимові в пустелі і звелів йому негайно йти до Єрусалима і біля міських воріт зустрінути свою дружину Анну.

З великою радістю поспішили вони в Єрусалимі до храму Божого, щоб піднести подячні молитви милосердному Господу. Колись неплідна Анна зачала і породила Пречисту Діву й назвала Її Марією, як сказав Анні Ангел.

Велика радість утішила благочестиве подружжя та всіх його родичів. Праведний Іоаким поспішив до храму Єрусалимського і безперешкодно приніс Богові щедрі подячні жертви.

Браття й сестри! Народження Пресвятої Діви Марії принесло радість не тільки праведним Іоакиму і Анні, а й усьому християнському світові. Тому Свята Церква спонукає і нас нині радісно співати Богоматері: “Різдво Твоє, Богородице діво, радість сповістило всьому світові” Народженням Пресвятої Діви Марії наближався благословенний час, якого чекав і дожидався весь рід людський: пришестя на землю Месії, Спасителя світу. Ще на самому початку життя роду людського на землі наша прамати Єва не дотримувала заповіді Божої, вкусила плоду забороненого дерева в раю. Своїм непослухом Богові вона навела на все людство велику біду гріха та згубних наслідків: хвороби, нещастя, тілесну смерть та осуд по смерті на муки.

Але милосердний Бог, прийнявши часткове покаяння прародителів, обіцяв послати у світ «насіння жони»(Бут. 3, 15 ), – Спасителя світу. Він знищить підступи диявола і спасе рід людський. Про це протягом багатьох віків чимраз ясніше й повніше провіщали старозавітні пророки. А пророк Ісайя вже ясно просвітив людям: «Ось Діва в утробі прийме і народить Сина, і дадуть Йому ім’я: Еммануїл»(Іс. 7, 14).

В особі Богоматері на світанку Нового Завіту і з’явилася нова праведна Єва – Свята Діва, Благословенна Мати роду християнського, з Якої «засяяло сонце правди, Христос Бог наш» (троп). Спаситель «знищив клятву» осуду роду людського і «дав благословення», спасення людям через віру в Нього і життя доброчесне.

Христос Спаситель визволив Своїх послідовників від осуду на вічну смерть та відчуження від Бога, «дарував нам життя вічне» (троп). І всі блага нам послав Господь Ісус Христос через Богородицю Марію. Віднині рід християнський прославляє і сердечно дякує за всі незліченні милості Божі, послані людям. Сама Богомати помагає нашому спасенню, Вона скора Помічниця і заступниця щира послідовників Сина свого і Бога нашого.

Браття і сестри, хоч усі ми врятовані від смерті вічної Господом Ісусом Христом, визволені від первородного гріха в купелі хрещення, очищаємось покаянням, єднаймося з Богом і наслідки гріхів часто залишаються в нас не викоренені, вони знову й знову вкидають нас у різні житейські скорботи і біди.

Тому, дорогі браття і сестри, нам конче треба безустанно звертатися по допомогу й заступництво до Богоматері. Вже за земного життя Христа Спасителя одна жінка, вислухавши Його спасенне євангельське вчення, прославила за Нього Пресвяту матір Його, сказавши: «Блаженна утроба, що носила Тебе, і груди, що тебе годували»(Лук. 11, 27). Та й сама Богомати колись провістила про оце при зустрічі Єлисаветою, родичкою Своєю: «<Бо з цього часу ублажатимуть Мене всі роди» (Лк. 1, 48). Сама Богомати сердечно прославила Господа Бога за те, що Він обрав Її на Матір Месії, у натхненному гімні: «Величає моя душа Господа, і радіє дух мій у Бозі, Спасі Моїм»(Лк. 1 , 46-47). І православні християни з давніх-давен величають і прославляють Пресвяту Богородицю за Її благодіяння в церковних піснеспівах та молитвах. На честь Її, Преблагословенної Владичиці нашої, споруджувалися величні храми, малювалися численні ікони, прославлені незліченними милостями від Бога. Пресвятій Богородиці присвячено багато зворушливих пісне співів, щирих молитов і радісних акафістних величань. Жодної церковної служби, жодного молитовного чину церковного не правиться без прославляння або молитовного прохання до Пречистої Богоматері. Православні християни з дитинства звикають прославляти Богоматір і все життя не розлучаються з хвалебною піснею Її: «Богородице, Діво радуйся, благодатная Маріє, Господь с Тобою…» І мовимо ми цю пісню і в хвилини радості, і в час жалю й печалі. Передання Вселенської церкви зберегло багато випадків явлень Богоматері з Ангелами, апостолами і святими на допомогу й заступництво цілих країн і народів у часи бід і нещастя. А житія святих свідчать про численні явлення Богоматері ревним подвижникам, щоб підкріпити їх у великих трудах християнського життя та у виконанні заповідей Христових. І багато хто з нас, православних християн, не раз відчували у своєму житті благодатну поміч Богоматері. Не тільки в земному, а й у майбутньому вічному житті благодатну поміч Богоматері. Не тільки в земному, а й у майбутньому вічному житті ми надіємось на Її все милостиве заступництво за нас на останньому страшному суді Христовому. З радістю і безустанню, дорогі браття й сестри, завжди прославляймо Преблагословенну Владичицю нашу і Богородицю. Завжди звертаймося з вірою і любов’ю до милостивого скорого заступництва Її в усіх радостях і печалях нашого життя. І Вона, Всемилостива Помічниця, не посоромить нашої надії, охоронить і спасе нас тут на землі і там, у країні вічності, приведе нас до радісного єднання з Сином Своїм, Спасителем і Господом нашим. Амінь.

About

Також читають...

Your email will not be published. Name and Email fields are required