Різдвяне послання архієпископа Іларіона

Всечесні отці, дорогі у Христі браття і сестри!

Христос Народився! Славімо Його!

Сьогодні ми знову відчуваємо безмежну радість Божої любові, яка увійшла у цей світ з Народженням Бога у людській природі. У цей день ми святкуємо Різдво Сина Божого, Який став людиною, прийняв людську природу і був у всьому подібний нам, крім гріха, як говорить про це апостол Павло у посланні до євреїв (4:15). І прославляючи Різдво Христове, кожен християнин стає подібний цього дня до ангелів небесних, які прославляли Народження Боголюдини величним співом-молитвою: “Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!” (Лк. 2:14).

Своїм Різдвом Спаситель приніс нам мир, благодать Божу і показав людству справжню віру в Істинного Бога. Бо тільки правдивий Бог, Який створив світ і все життя, любить і кличе нас до спасіння, щоб ми не загинули у гріхах, зло не панувало серед нас, і ми не були знищені ворогом людського роду – дияволом. Святкуючи Різдво Христове, кожен християнин повинен задуматися над своїм життям та вірою і відповісти на запитання: з якою метою Бог прийшов у світ?

Він прийшов і став людиною, щоб врятувати нас від гріха, спасти нас не проти нашої волі чи бажання, а показати нам через Себе, через Сина Божого, що спасіння можливе через любов Бога до нас. Так і ми повинні любити Бога і своїх ближніх. Як навчає святитель Церкви Григорій Богослов, Бог не міг не прийти, бо “пришестя Бога до людей необхідне для повернення людини до Бога… як люди померли в Адамі, так і оживуть у Христі, з Христом народжуємося, розпинаємося, помираємо і воскресаємо”.

І свято Різдва Христового – це одкровення Божої любові до людини та світу, як говорить святий апостол Іоан Богослов: “Бог є любов” (1 Ін. 4:8). Кожен з нас на власному досвіді відбуває, переживає і знає, яке велике значення це почуття має для нашого життя. З любові починається життя людини на землі, і в любові ми повинні жити і перебувати, бо з любові Бог створив світ і все життя, і там, де немає любові, немає Бога, немає життя.

Проте людина, відійшовши від Бога, через гріх втратила справжнє розуміння любові, через це її життя минає у важкій праці, стражданнях, різних хворобах. Наше сучасне життя показує на що людство своїми гріхами перетворило світ, який забруднений діяльністю людини, в якому досі тривають війни, існує ненависть, неправда, злочинність, корупція. Перелік наших гріхів дуже великий, але Бог завжди є милосердним, і Бог прийшов навчити нас бути добрими.

Як говорить пророк Ісая, який за сім століть до народження Сина Божого, Месії провістив цей надзвичайний день: “Він узяв на Себе наші немочі і поніс наші хвороби” (Іс. 53:4). Так Господь став людиною, щоб спасти людину, Він прийняв на себе наші гріхи, хоча був безгрішний. Від свого надприродного Народження Господь Ісус Христос почав нас спасати, тому ми величаємо Його, називаючи “Спасителем” людей.

Бог своїм втіленням у людській природі спас нас від гріха і продовжує спасати, незважаючи на наше грішне життя. Під час свого земного життя Спаситель, коли воскрешав людей, зцілював їхні недуги й хвороби, творив чудеса, спрямував до праведного життя, завжди говорив: “Бо Син Людський прийшов знайти і спасти загибле” (Мф. 18:19, Лк. 19:10).

І Різдво Христове – це початок нашого спасіння, яке поширюється на всі народи, на всі часи життя людства. Ніхто не може уникнути спасіння, бо Спаситель у цей світ приніс безмірний мир, безмежну любов, предвічну славу Божу, яка завжди передається у Церкві, що вже існує понад дві тисячі років. Тому пришестя на землю Сина Божого у людській природі назавжди змінило світ. Через це, історія людства поділяється на два періоди: до народження Христа і після Боговтілення Спасителя, на Старий Завіт та Новий.

Від Різдва Христового відбувається новий відлік людського існування. Святитель Афанасій Великий, великий подвижник православної віри, повчав свою паству, наголошуючи: “якби Бог не прийшов у світ, людина перетворила б його на пекло”. Без Бога людина знищила б світ, і той, хто руйнує красу світу, творить зло, знищує інших людей, той противиться Богові, той не визнає Його народження й не приймає Його як Спасителя.

Син Божий, Друга Іпостась Святої Тройці, став людиною, щоб спасти людину, повернути її до стану “образу і подоби Божої”. Як Син Божий прийняв на Себе людство – тіло і душу, так і кожен з нас має зробити все можливе, щоб вселенське народження Спасителя стало нашим особистим новим народженням. Тільки так ми спасемося, врятуємо своє життя, а самі станемо прикладом для спасіння інших у цьому світі.

Дорогі браття і сестри! Святкуючи одне з найбільших християнських свят, пам’ятаймо, що ми є християни, ми обрані Богом через благодать Божу, що зійшла на землю з народженням Сина Божого, тому нехай кожен у міру своїх можливостей проявить материнську та батьківську любов до наших дітей. У сімейних стосунках примирімося, у професійних обов’язках проявімо доброзичливість та в усіх наших життєвих справах будьмо завжди милосердними. Як це зробили святі батьки Пресвята Богородиця, Йосиф Обручник та Господь наш Ісус Христос, показавши приклад справжнього сімейного щастя, добра, миру, злагоди та любові.

З цими почуттями святкуймо Різдво Христове, прославляймо народження Сина Божого українськими колядками, які є великим надбанням віри та духовності нашого народу. Жодна нація у світі не створила стільки молитовних пісень, якими ми прославляємо пришестя Господа нашого Ісуса Христа. Оспівуючи Різдво Христове, присвятімо ці молитви подяці Богові за те, що у нас є своя Помісна Українська Православна Церва. Попросімо у Всевишнього швидкої перемоги над видимими і невидимими ворогами, укріплення духу наших воїнів та їх матерів, їх сімей та рідних, щоб у нас настав довгоочікуваний мир, а люди, поставлені керувати нашим народом, все творили за совістю та Законом Божим.

У цей світлий день свята Різдва Христового вітаю всіх вас – всечесні отці, диякони, чернецтво, парафіяни, влада, воїнство, полонені, ув’язнені, наші земляки-заробітчани й усі вірні Рівненської єпархії Православної Церкви України. Нехай світло Божої благодаті, явлене Вифлеємською зіркою, просвітить нас жити у мирі та любові і приведе до єдності з Богом.

Христос Народився! Славімо Його!

Іларіон,

архієпископ Рівненський і Острозький

About

Також читають...

Your email will not be published. Name and Email fields are required